Уважаеми колеги,
От 18 юли 2013 г. Софийският университет „Св. Климент Охридски” стартира изпълнението на 24-месечен проект BG051PO001-3.3.06–0040, „Изграждане на интердисциплинарни екипи от млади изследователи в областта на фундаменталните и приложни научни изследвания от значение за медицинската практика” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.
Основни цели на проекта са придобиване на допълнителни умения, необходими за развитието на младите изследователи в съответствие със съвременните условия и нужди в България и Европа; стимулиране на мобилността на изследователите; осъществяване трансфер на знания и опит; създаване на нови международни сътрудничества и организирането на научни мрежи и партньорства; стимулиране връзката между науката и практиката; трансфер и реализация на получените научни резултати в публично-частния сектор.
Специфични цели на проекта са професионалното развитие и повишаване адаптивността на младите учени, докторантите и пост-докторантите в сферата на научните биомедицински изследвания; развиване на умения за работа в изследователски екипи в гранични научни области; сформиране на висококвалифицирани интердициплинарни изследователски групи за работа в сферата на фундаменталните и приложни научни изследвания, ориентирани към медицинската практика; запознаване на младите изследователи с механизмите на цялостна реализация на научни идеи.
Целите на проекта ще бъдат осъществени чрез следните дейности:
Дейност 1. Изследване спецификата на проблемите на младите изследователи в областта на фундаменталните и приложни научни изследвания за нуждите на медицинската практика. Изготвяне на програми и провеждане на обучения, съответстващи с техните нужди и нива на информираност.
Дейност 2. Придобиване на допълнителни знания за нови методи и практики в областта на биомедицинските научни изследвания и запознаване на целевата група с изследванията на други научни групи, работещи в областта. Развитие на интердисциплинарността на техните изследвания и създаване на нови партньорства между отделните научни звена и бизнеса в България и в Европа.
Дейност 3. Оформяне на интердисциплинарни екипи от представителите на целевата група, поставяне, екипно планиране и реализация на научна идея и намиране на начини за практическото ú приложение. Участниците ще дискутират на семинари предизвикателствата на екипната работа в интердисциплинарните екипи, оформянето на необходимите договорни отношения и интелектуалните права.
Дейност 4. Повишаване на интереса към науката като цяло и в частност в областта на биомедицинските изследвания. Подобряване на информираността и възможностите за кариерно развитие на висококвалифицираните млади кадри. Стимулиране на мобилността и създаване на международни мрежи и партньорства.
Участниците в проекта ще се включат в:
- Семинар на тема „Новите предизвикателства 2014 – 2020”, на който ще получат информация за съвременните тенденции в цялостната организация на научно-изследователския процес, започвайки от възможностите за финансиране, реализиране и управление на проекти и достигайки до защита на научен продукт и интелектуални права при партньорства със сходни организации и бизнеса, реализация на приоритетните направления на европейско и национално ниво в областта на научните изследвания, насочени към медицинската практика;
- Научни школи и дискусионни семинари с участието на лектори от страната и чужбина с високи академични постижения в областта на биомедицинските изкледвания, представляващи интерес за целевата група;
- Курс за специализирано обучение в изследователски лаборатории;
- Езикови курсове с продължителност на всеки курс от 1 месец по 45 часа;
- Допълнително финансиране за закупуване на учебни материали и научна литература;
- Предвидена е месечна стипендия в размер на 120 лв. за всеки докторант – член на целевата група;
С цел осигуряване на по-добра среда за развитие на докторанти, постдокторантите и младите учени се предвижда по проекта да бъде финансирано участието на всеки представител на целевата група в научен форум или краткосрочна научна визита с продължителност до 4 дни в страната или чужбина.
Във връзка с необходимостта от попълване на състава на целевата група по проекта, от 07.05.2014 г. започва набиране на документи за включване на един докторант, един млад учен и един постдокторант от Медицински факултет, Биологически факултет и Факултет химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски”.
Могат да кандидатстват преподаватели и докторанти, отговарящи на критериите на оперативната програма и Закона за насърчаване на научните изследвания, според които „млад учен“ е лице, което извършва научноизследователска и научно-образователна дейност във висше училище и/или научна организация след придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър“, но не повече от 10 години след придобиването ú; „докторант“ е учен, който е в процес на придобиване на образователна и научна степен „доктор“, „постдокторант“ е учен, , който е придобил образователна и научна степен „доктор“, но не повече от 5 години след придобиването ú.
Общи изисквания към участниците:
- Да не са участвали и да не участват в момента като бенефициенти в други проекти по схеми BG051PO001/3.3.02 „Подкрепа за развитието на докторанти, специализанти и млади учени” и BG051PO001/3.3.04 „Подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени” и BG051PO001-3.3.06 “Подкрепа за развитието на докторанти, постдокторанти, специализанти и млади учени”, Дейност 2: Програми за развитие на постдокторанти, специализанти и млади учени в качеството си на постдокторанти, специализанти или млади учени.
- Да са мотивирани да използват предоставените им в проекта възможности.
- Да са мотивирани да продължат работата си по внедряването на добри практики в обучението си и професионалната си реализация.
Документи за кандидатстване:
- Заявление за участие (по образец).
- Автобиография (в европейски формат и със задължително посочване на електронна поща за контакт), включваща информация за научно-изследователска и проектна дейност на кандидата, включваща списък на участия в научни форуми, публикации и участия в проекти (ако е приложимо).
- Мотивационно писмо (до 1 страница).
- Декларация, удостоверяваща право на участие в проекта (по образец).
Документите за участие в проекта (всеки в 2 екземпляра) се подават в стая А210 на Физически факултет, бул. Джеймс Баучер № 5, приемно време понеделник, сряда и петък от 16.00 до 18.00 ч., при доц. Геновева Златева, краен срок – 20 май 2014 г.
Подборът на кандидатите ще се проведе до 25 май 2014 г., като одобрените колеги ще бъдат уведомени лично по електронната поща за резултатите. При равни други условия, с кандидатите ще се проведе и интервю.
При допълнителни въпроси кандидатите могат да се обръщат към доц. Геновева Златева, ръководител на проекта – gzlateva@mail.bg.
Повече информация и необходими форми на документи за кандидатстване можете да намерите на сайта на проекта: https://bitys.med.uni-sofia.bg
Изтеглете документите от приложенията: