УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,

От 16септември 2014 г. стартира изпълнението на Дейност 3. попроектBG051PO001-3.3.06–0040, „Изграждане на интердисциплинарни екипи от млади изследователи в областта на фундаменталните и приложни научни изследвания от значение за медицинската практика” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.

Съгласно програмата за реализиране на Дейност 3 са предвидени курс от лекции и практически занятия по следните тематични модули:

  1. Основи на геномните анализи (геномика).
  2. Основи на протеомния анализ (протеомика).
  3. Основи на имунохимичните анализи.
  4. Приложение на съвременни молекулярно-биологични методи.
  5. Съвременни методи в метаболомния анализ.
  6. Съвременни физико-химични методи.

 

От 16 септември ще започне обучението по модул 2. Основи на протеомния анализ (протеомика) с упражнения. Провеждането на упражненията е на 16, 17 и 19 септември т.г. от 9.00 – 15.00 часа в сградата на Биологически факултет, бул. „Драган Цанков“ №8, в лаборатория 216, ет.2, (катедра „Биохимия) – гл.а ас. д-р Любен Загорчев lzagorchev@abv.bg или lzagortchev@yahoo.co.uk.

За провеждането на упражненията членовете на целевата група следва да се разпределят в три групи по 12 човека. Моля в срок до 12 септември т.г. да ни информирате за Вашите предпочитания за присъствия на тези упражнения.

Програма за упражненията по модул „Протеомика” от 16, 17 и 19 септември 2014 г.

  1. Въведение в протеомиката – изолиране и пречистване на белтъци. Определяне на белтъчна концентрация. Белтъчни електрофорези. Изоелектрично фокусиране и двумерни електрофорези – принципи и приложение.
  1. Идентификация на белтъци. N-крайно секвениране по Едман. Приложение на масспектрометрията за белтъчен анализ. Пептиден мас-фингърпринт. Де ново секвениране. Идентифициране на посттранслационни модификации.
  1. Решаване на задачи за протеомен анализ.
  1. Вертикално изоелектрично фокусиране в тесен и широк pH диапазон и пероксидазна зимограма.
  1. Второ направление – денатурираща полиакриламидна гел електрофореза (на предварително проведено изоелектрично фокусиране). Оцветяване с кумаси.

 

Забележка: Групата се разделя на две подгрупи, които провеждат едновременно т. 4 и т. 5. Семинарните занятия се провеждат във време, в което протичат полимеризацията на геловете или самите електрофорези.

ЛИТЕРАТУРА:

John M. Walker (ed.) The Protein Protocols Handbook, 2002, Humana Press Inc., Totowa, New Jersey

 

dokumentdownload  ПРОГРАМАТА МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК

Категории: Новини